Ścieżka powrotu:  Start Twórzmy zdrowie Naturalne substancje w leczeniu alergii

Naturalne substancje w leczeniu alergii

Spis treści:

  1. Naturalne substancje w leczeniu alergii (bieżąca strona)
  2. Alergie 2

Czarnuszka/PokrzywaAlergie występujące w wielu różnych postaciach są bardzo częstym problemem dotyczącym głównie krajów wysokorozwiniętych. Z badań  ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) przeprowadzonych w 2008 roku wynika, iż choroby alergiczne występują aż u 40% populacji Polski.

Alergia, czyli uczulenie to nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego(1) na substancje normalnie występujące w środowisku. Układ odpornościowy, który jest odpowiedzialny za zapobieganie inwazji drobnoustrojów, rozpoznaje czynnik niepatogenny, jakim mogą być pyłki lub białka, jako zagrażający prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu i uruchamia szereg reakcji mających na celu obronę przed fałszywym patogenem. W zależności od rodzaju komórek biorących udział w reakcji alergicznej wyróżnia się różne typy nadwrażliwości, z których najczęściej spotykanymi są:

Typ I zwany reakcją natychmiastową. Limfocyty B(2) produkują przeciwciała odpowiedzialne za rozpoznanie antygenu. Podczas następnego kontaktu z alergenem jest on szybko rozpoznawany i organizm stara się go wyeliminować przy pomocy komórek  tucznych, które ulegają rozpadowi i wydzielają duże ilości histaminy(3), powodując powstanie lokalnego stanu zapalnego. Według takiego mechanizmu powstaje katar sienny, astma i alergie pokarmowe, a objawy są widoczne nawet już po 20 minutach.

- Typ IV zwany reakcją opóźnioną. Limfocyty Th(4) w wyniku zetknięcia z antygenem wydzielają cytokiny(5) aktywujące limfocyty cytotoksyczne(6), które przemieszczają się do tkanek i niszczą te, w których znajduje się antygen. Przykładami tej  reakcji są alergie na metale, leki i niektóre pokarmy (np. mleko), a objawy pojawiają  się dopiero po ok 48 godzinach.

Najczęstszymi objawami alergii jest nieżyt nosa, astma oraz zmiany skórne i reakcje pokarmowe. Niektóre z nich, jak np. astma, wymagają specjalistycznego leczenia, inne mniej groźne, ale nie mniej dokuczliwe np. katar sienny wywołany przez obecność w powietrzu pyłków określonych gatunków roślin można powstrzymać dzięki szerokiej gamie środków farmaceutycznych dostępnych w aptekach nawet bez recepty.

Najczęściej spotykanymi lekami przeciwalergicznymi stosowanymi w leczeniu alergii sezonowych są pochodne cetyryzyny i loratadyny. Ich działanie polega na selektywnym blokowaniu receptorów wychwytujących histaminę. Gdy histamina nie połączy się ze swoistym receptorem reakcja alergiczna zostaje zahamowana. Jednak pomimo iż mają one ograniczoną przenikalność przez barierę krew-mózg, to ich stosowanie często wiąże się z możliwością występowania działań niepożądanych takich jak senność, zmęczenie, suchość w jamie ustnej, nudności, biegunka, zawroty głowy, bóle głowy. Dlatego leki farmaceutyczne można i powinno wspomagać się naturalnymi metodami leczenia. Można również spróbować zastąpić sztucznie otrzymane substancje lecznicze roślinnymi odpowiednikami leków antyhistaminowych.

 

Strona 1 z 2

Wyszukiwarka

Template created by StudioAlfa.pl Joomla Templatki and Copywriting