Ścieżka powrotu:  Start Szczecińscy społecznicy dawniej i dziś Historia

"Ruina"

Spis treści:

  1. "Ruina" (bieżąca strona)
  2. Quistorp2

Wieża Quistorpa maj 2012

W Lasku Arkońskim okalane zewsząd drzewami piętrzą się fragmenty okazałej niegdyś konstrukcji. To pozostałości dawnej Wieży Quistorpa (niem. Quistorpturm), budowli, która przez swój rozmach miała na wieki zachować pamięć po zasłużonym dla miasta  przedsiębiorcy. Wybitnym obywatelu dawnego Szczecina.  Dziś patrząc na te malownicze ruiny, nie można się oprzeć następującej refleksji:  

Mury się (z czasem) walą, pamięć pozostaje.

Przykłady z minionych wieków tylko to potwierdzają. Ze słynnych 7 cudów  starożytnego świata ostał się tylko jeden – piramidy. Pozostałe osiągniecia budowlane ówczesnych inżynierów, projektantów i architektów pochłonął czas. Gdzież są dziś owe słynne niegdyś Ogrody Semiramidy? Bóg raczy wiedzieć. Dawno już przewrócił się gigantyczny Kolos na Rodos, zawaliła Latarnia Aleksandryjska. Ze świątyni Artemidy w Efezie przetrwały do dziś tylko ruiny. Ale postać  Gaiusa Cilniusa Maecenasa, współczesnego cesarzowi Oktawianowi Augustowi  wybitnego rzymskiego darczyńcy, protektora nauki i sztuki znajduje swoje miejsce w kulturze aż po dziś dzień. Określenie mecenat przeniknęło nawet do języka potocznego, choć wskutek postępującej amerykanizacji popkultury zastępowane jest dziś aż nazbyt często słowem sponsoring. 

W lokalnej skali prawdę tę potwierdza również przykład Johannesa Quistorpa - wielkiego szczecińskiego filantropa.  Poświęcona jego pamięci wieża nie przetrwała zawieruchy dziejowej jaką była wojna choć jeszcze po dziś dzień możemy podziwiać wyjątkowy układ urbanistyczny miasta, który w znaczącej mierze zawdzięczamy jemu i jego rodzinie. To właśnie Johannes Quistorp wraz ze wspólnikami założył w latach 70-tych XIX wieku spółkę budowlaną, na której terenach stworzono podmiejską dzielnicę budowlaną Westend – obecnie Łękno. Na jego też gruntach powstało  inne willowe osiedle zbudowane wokół dzisiejszego placu Jakuba Wójka, znane wówczas pod nazwą Neu-Westendu. W znaczący sposób przyczynił się również do powstania terenów dzisiejszego Pogodna,  nazywanego wtedy Braunsfelde

Stosunkowo skromną, w porównaniu do okazałych posiadłości ówczesnych przedsiębiorców, siedzibę jego rodu możemy oglądać przy al. Wojska Polskiego 92. Obecnie mieści się  w nim stacja pogotowia ratunkowego. I nie wynikało to zapewne z braku środków. W ówczesnym Szczecinie powszechne było przekonanie, że Quistorpowie są bardzo bogaci. 

            Innym przykładem wyjątkowości omawianej tu postaci był funkcjonujący w latach 1866-1945 kompleks opiekuńczo-leczniczy zlokalizowany pomiędzy dzisiejszą ul. Wawrzyniaka, Mickiewicza i Ojca Bejzyma - Bethanien.  Również on powstał z inicjatywy tego wybitnego darczyńcy i grupy otaczających jego rodzinę osób. W czasach świetności prowadzono tam zakład opiekuńczy, szkołę dla przedszkolanek i przedszkole, szpital, zakład dla sierot, dom opiekujących się nimi diakonis i zbór ewangelicki. 

 

Strona 1 z 2

Wyszukiwarka

Template created by StudioAlfa.pl Joomla Templatki and Copywriting