Ścieżka powrotu:  Start Zdrowie na talerzu Zioła rosną na ... trawniku

Zioła rosną na ... trawniku

Spis treści:

  1. Zioła rosną na ... trawniku (bieżąca strona)
  2. Część 2
  3. Część 3

ZiolaCzęsto narzekamy na chwasty rosnące w naszych ogródkach czy na trawnikach. Zamiast ładnie przystrzyżonej trawy pojawiają się rośliny o niepozornych kwiatach: białych, żółtych, niebieskich, które trudno wyplenić. Ale czy warto to robić? 

Część roślin uznawanych przez nas za chwasty, niegdyś często stosowano w medycynie ludowej, a niektórych do dziś używa się do przygotowywania leków. Więc zamiast załamywać ręce nad bałaganem na trawniku lepiej przyjrzeć się bliżej niepożądanym roślinom – a nuż znajdzie się wśród nich coś naprawdę przydatnego.  

Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa zwyczajna: bardzo popularna roślina zarówno jako chwast jak i składnik różnych preparatów leczniczych. Surowcem leczniczym są liście i korzenie pokrzywy.

Niektóre związki czynne: kwasy organiczne np. mrówkowy, witaminy m.in. C, K, B2, kwas pantotenowy(1), flawonoidy(2), garbniki(3), związki aminowe- histamina(4) i acetylocholina(5), sole mineralne.

Działanie: wyciąg z pokrzywy zwiększa eliminację chlorków, mocznika oraz szkodliwych produktów przemiany materii z krwi. Jest uważany za środek ,,czyszczący krew”. Pokrzywa ma wpływ na szybkość przemiany materii dzięki zawartości  witamin, soli mineralnych i pierwiastków śladowych, które są składnikami enzymów i hormonów biorących  udział w tym procesie. Dzięki zawartości histaminy zmniejsza objawy kataru siennego,  alergii skórnych i stanów zapalnych. Odwary z liści mają działanie przeciwkrwotoczne  zwiększające poziom hemoglobiny i obniżające ciśnienie krwi dzięki obecności witaminy K, garbników i flawonoidów.

Podbiał pospolity: roślina występująca na wilgotnych, gliniastych terenach. Żółte kwiaty pojawiają się w marcu przed liśćmi. Surowcem są młode liście pokryte włoskami po obu stronach blaszki. Podbiał pospolity

Niektóre związki czynne: śluz (6)(8%), garbniki, olejek eteryczny, flawonoidy, cholina(7), sole mineralne bogate w cynk.

Działanie: odwary z liści podbiału powlekają błony śluzowe jamy ustnej, gardła i zmniejszają ich podrażnienie dlatego stosowane są w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, bólach gardła i pomocniczo przy zapaleniu oskrzeli. Śluz powoduje rozrzedzenie zalegającej wydzieliny i wyzwala odruch wykrztuśny. Flawonoidy obniżają napięcie mięśni gładkich górnych dróg oddechowych i oskrzeli ułatwiając odkrztuszanie. Natomiast garbniki olejek eteryczny mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Mniszek lekarski: spotykany na każdym kroku popularny dmuchawiec ma również właściwości lecznicze. Surowcem jest korzeń, a młode liście stosuje się jako dodatek do wiosennych surówek.

Mniszek lekarskiNiektóre związki czynne: sok mleczny, żywica, cholina, kauczuk, inulina (węglowodan zapasowy, polimer fruktozy), garbniki, w liściach- witamina C, potas, magnez, siarka i krzem.

Działanie: Mniszek wykazuje działanie w dwóch kierunkach. Po pierwsze pobudza wytwarzanie żółci przez wątrobę oraz ma korzystny wpływ na czynność wydzielniczą trzustki, a wiec przyczynia się do normalizacji procesu trawienia. Drugim kierunkiem jest działanie moczopędne, które odtruwa i oczyszcza organizm. Ponadto ma właściwości rozkurczające i regenerujące skórę.

Krwawnik pospolity: bardzo popularna roślina o białych lub różowawych kwiatach. Surowcem stosowanym w celach leczniczych są górne części pędów wraz z kwiatami. W medycynie ludowej był stosowany jako środek powstrzymujący krwawienia, co odzwierciedla jego polska nazwa. Krwawnik pospolity

Niektóre związki czynne: olejek eteryczny zawierający m.in. chamazulen(8) , achilleina (glikozyd cyjanogenny), flawonoidy cholina, garbniki. 

Działanie: dzięki obecności flawonoidów działa rozkurczowo na mięsnie gładkie jelit, dróg żółciowych i moczowych. Zawarta w zielu achilleina zwiększa wydzielanie soku żołądkowego czym usprawnia trawienie. Obecność azulenu ma wpływ na właściwości przeciwbakteryjne i przeciw zapalne krwawnika. Krwawnik jest stosowany w stanach zapalnych przewodu pokarmowego i jak również zapaleniach skóry, błon śluzowych, jamy ustnej i gardła.

Rumian rzymskiRumian rzymski: roślina o silnym zapachu, bardzo często mylona z rumiankiem. Znacznie większe od rumianku kwiatostany o pełnym dnie kwiatowym są surowcem leczniczym.

Niektóre związki czynne: olejek eteryczny zawierający chamazulen (ma niebieskie zabarwienie), flawonoidy.

Działanie: ze względu na zawartość wymienionych wyżej czynnych substancji rumian ma właściwości silne właściwości rozkurczowe, moczopędne. Stosowany w stanach skurczowych narządów trawiennych, niestrawności, pomocniczo w nerwobólach. Może powodować podrażnienie skóry.

 

Strona 1 z 3

Wyszukiwarka

Template created by StudioAlfa.pl Joomla Templatki and Copywriting