Ścieżka powrotu:  Start Zdrowie na talerzu

Zdrowie na talerzu

Źródło: http://swiatnaszkolorowy.blox.pl/2011/12/I-to-za-darmo.htmlProponuję dziś zupę z boczniaków.
Grzyby są dobrym źródłem błonnika, ułatwiają wypróżnianie, wzmacniają nerki i do tego odchudzają. Jeżeli jeszcze wykorzystamy je w jarskiej zupie, uzyskamy lekkie i zasadowe danie. Przypominam, że najkorzystniej jest jadać zupy na kolacje. Ciepła zupa wieczorem da nam poczucie sytości i nie obciąży wątroby, która w nocy najmocniej pracuje. 

Więcej…

ZiolaCzęsto narzekamy na chwasty rosnące w naszych ogródkach czy na trawnikach. Zamiast ładnie przystrzyżonej trawy pojawiają się rośliny o niepozornych kwiatach: białych, żółtych, niebieskich, które trudno wyplenić. Ale czy warto to robić? 

Więcej…

KUZU (Pueraria Thungbergii) - to popularna i znana ze swoich właściwości leczniczych roślina rosnąca głównie w krajach azjatyckich. Jest doskonałą alternatywą dla innych środków zagęszczających i wiążących, takich jak żelatyna czy skrobia ziemniaczana. Skrobia znajdująca się w Kuzu jest bogatym źródłem żelaza, wapnia oraz fosforu. Korzeń Kuzu jest powszechnie stosowany w kulturze wschodniej jako bogate źródło skrobi, pokarm będący źródłem długotrwałej energii, a przede wszystkim jako jedyny w swoim rodzaju środek leczniczy.

Więcej…

Wyszukiwarka

Template created by StudioAlfa.pl Joomla Templatki and Copywriting